EN

Vínna turistika

Ochutnajte vína, ktoré pili aj králi

Malokarpatská oblasť, v srdci ktorej leží aj náš Hotel pod Lipou, sa pýši  nielen krásnou prírodpou,  ľudovou kultúrou a bohatou históriou perfektne zachovalých kráľovslých miest, ale najmä stáročnou tradíciou vinohradníctva. 

Malokarpatská vinhohradnícka oblasť 
Na východnej strane Malých Karpát sa od Bratislavy po Trnavu tiahne pás miest a dedín, ktoré spája prívlastok „vinohradnícke“. Vytvárajú malokarpatský vinohradnícky región, ktorý je rozlohou a významom najväčší na Slovensku.  Špecialitou regiónu sú biele odrody ako rizling vlašský, rizling rýnsky, veltlínske zelené, burgundské biele, ale aj modré odrody, z ktorých treba vyzdvihnúť typickú račiansku frankovku a svätovavrinecké. Tieto vína chutili aj na kráľovskom dvore, vďaka čomu si  mestečá Svätý Jur, Pezikon a Modra v 17. stroročí vyslúžili tituly slobodných kráľovských miest. 

Malokarpatská vínna cesta
Milovníci prírody, ľudovej kultúry a kvalitného vína sa môžu vybrať východným úpätím Malých Karpát po trase známej ako Malokarpatská vínna cesta. Spolu do nej patrí 25 miest a obcí s viac ako 100 pivnicami a vinárami. V oblasti nájdete aj muzá  vína a výstavné expozície.  Za zmienku stojí vináreň pod Pálfyho kaštieľom vo sv. Jury, Národný salón vín v pezinskom zámku, či moderné lifestylové centrum Elesko v Modre. Na prístupových cestáchdo všetkých obcí je umiestnené logo Malokarpatskej vinnej cesty so symbolmi vína. Rovnako sú označené aj vinárne, reštaurácie a súkromné pivnice zainteresovaných pestovateľov.

 

Vinárske podujatia 
Malokarpatská vínna cesta ponúka podujatia pre milovníkov vína po celý rok – ich zoznam je každoročne publikovaný v špecializovanom kalendári. Koncom zimy a na jar sa víno vychutnáva na miestnych prehliadkach vína, ktoré vyvrcholia Vínnymi trhmi v Pezinku. Leto napĺňajú riadené ochutnávky v atraktívnych lokalitách a príťažlivým sprievodným programom, ktorý poučí i zabaví. Vinársky rok pre turistov vrcholí na jeseň početnými vinobraniami vo viacerých obciach a napokon novembrovými Dňami otvorených pivníc, zameraných na ochutnávu mladých vín. 

Dni otvorených pivníc
Na rozdiel od vinobrania a iných podujatí sa toto usporadúva v rámci celej Malokarpatskej vínnej cesty od Bratislavy po Trnavu a návštevníci vyzbrojení vínnym pasom, ochutnávacím pohárikom a ďalším príslušenstvom putujú po regióne za svetlami otvorených pivníc. Ponúka sa na v nich víno od vyše stovky malých i veľkých výrobcov – členov Združenia Malokarpatská vínna cesta. Na Malokarpatskej vínnej ceste sa nepoteší iba milovník vína – rovnakú šancu má aj milovník architektúry, histórie či putovania prírodou.

   Tipy na vinárske podujatia:
   mvc.sk
   elesko.sk
   zoyamuseum.sk
   chutemalychkarpat.sk
   pvp.sk
   wisomm.com
   kamzavinom.sk


Grobská husacina 
Za skvelým vínom nezaostáva ani miestna gastronómia. Špecialitou regiónu je pečená husacina zo Slovenského Grobu. V obci je okolo dvoch tuctov reštauríácii, ktoré ponúkajú túto pochúťku a najmä v jesenných mesiacoch si treba miesto vopred rezervovať.  Zaujímavosťou je napríklad aj národná súťaž vo varení kapustnice, ktorá sa zvykne konať v meste Pezinok. 

 

Rezervovať priamo

Vedeli ste, že pri online rezevácii priamo na našom webe nakúpite pobyt najvýhodnejšie?

Prehliadaním našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies. Tie nám pomáhajú vylepšovať naše služby.
Viac informácii o cookies.
Súhlasím